Citroen xantia Yorumları

citroen xantia yorumları
Kullanıyorum 1 Beğen 1

Citroen xantia Kullananlar

Bu sayfa citroen xantia kullananlar tarafından girilen citroen xantia yorum, citroen xantia incelemesi, citroen xantia kullanıcı yorumları, değerlendirmeleri, citroen xantia nedir? nasıldır? özellikleri nedir? citroen xantia kullanan var mı? 1994 citroen xantia,1995 citroen xantia,1996 citroen xantia,1997 citroen xantia,1998 citroen xantia alınır mı? citroen xantia tavsiye eder misiniz? citroen xantia şikayetleri ve citroen xantia soruları içerir.

Citroen xantia için yorum bırak

Puan Ver :
Resim Ekle
 
Toplam : 6 Yorum | 0 Soru

 • citroen xantia kullanıcı yorumları resim


  citroen xantia kullanıcı yorumları resim

  Link
  azot dolu yeşil küreler süspansyonun temel taşları. Ortadaki küre araç dengesi ile ilgili ayarlamayı yapıyor. Sadece gelişmiş modellerde var.


  Şimdiki C5'lerin atasıdır. Üstelik C5lerin 2 litre altı motorlu versyonlarında havalı sistem yokken tüm Xantialar havalıydı.
  Araç kullandığım dönemde hiç sorun çıkarmadı ki bunda temiz kullanılmış ilk elden ve daha 110000km olması etkilidir elbette.

  Xantia denilince akla meşhur süspansyon sistemi. Bu özel süspansyonu ile araç uçan halı gibi süzülerek ilerlemekte, üstelik ani frenlerde öne yığılmamakta, yüke göre yüksekliğini otomatik ayarlamakta ve de virajlarda yana yatması minimumda tutularak muhteşem viraj kabiliyetine sahip olmakta. Tabi ki 4 kademe yükseklik ayarını da eklemek lazım ama en alçak v servis ayarı diye geçer uzun kullanım tavsiye edilmiyor.

  Model yıllarına göre süspansyon sistemi bazı detay farklara sahip olmuştur. 1993-1995 arası baz modellerde hidropnömatik sistem. Üst modellerde ise Hydractive 1 adı verilen bilgisayar kontrollü süspansiyon sistemi sunuldu.
  95 sonrasında üst modellerde hydractive 2 ve opsiyonel olarak activa isimli en gelişmiş sistem sunuldu.

  Aracın iç genişliği çok çok iyi özellikle arka diz baş omuz mesafeleri sorunsuz. Süspansyon sistemi de bakımları zamanında yapıldıkça çok da bakım istemiyor. sorunsuz sadece artık yenileri kalmadığından bu sistemin çok kurcalanmamış kaçaksız olup olmadığı iyi kontrol edilmeli. Sistem kabaca 4 adet hava yani azot gazı dolu küre "sifer(sphere) deniyor" den oluşmakta ve bu küreler özel bir mineral yağ sistemiyle desteklenmekte. Yani helezon yay ve diğer klasik süspansyon tüpleri bu araçta yok. Kabaca havalı amortisör diyebiliriz yani.

  Aracın bendeki modelinde şifreli çalıştırma vardı. araç şifresini vites kolu önündeki tuşlarla girmeden araç çalışmıyordu. Araç süspansyon olarak çok konforlu olsa da günümüz avrupa araçlarına kıyasla ses yalıtımı çok iyi değil. 2.litre benzinli motorun performansı çok iyi tüple uyumu sorunsuz. Ve yakıtı özellikle uzun yolda çok iyi. Bendeki düz vitesti ama otomatikleri de var ve pek tavsiye edilmediğini duydum.

  Genel olarak araç çok başarılı ve TR'de kıymeti bilinmemiş araçlardan. Temizini bulursam yine almayı düşündüğüm bir araç.

  Bu arada aracın 2.el karnesi de çok başarılı paslanmaya karşı çok dirençli çok korunaklı bir kaportası var ve genel arıza istatistiklerinde de arıza çıkarma oranı düşük bir araç.


  citroen xantia kullanıcı yorumları resim


  citroen xantia kullanıcı yorumları resim

  Son olarak bir ara opsiyonel olarak satılan Xantia Activa'ya ayrı bir paragraf açmak istiyorum(üstteki 2 fotoğraf) çünkü zamanında şu araç yol tutuş limitlerini test etmek için yapılan kukalar arası sağ sol manevralarda. Porsche 911 gt2 2.sıradaydı. Çünkü 1.sırada Xantia Activa vardı. (nokta)

  elise111s 2016-06-07 tarihinde yorumladı.
 • elise111s 2016-06-07 tarihinde yorumladı.
 • O zaman temiz bir activa alıp 215 45 17 conti sport contact 5 takacaksın. Off tadından yenmez.
  isimsiz 2016-07-30 tarihinde yorumladı.
 • Uzun yolda çok konforlu bir araç ama ses yalıtımı yetersiz . Birde içerde tıkırtısı çok.
  e30cu 2016-09-15 tarihinde yorumladı.
 • Tum xantialar havali amortisorluydu ama c5lerin sadece bazi modelleri havali. Havali amortisor sistemi gunumuzdeki havali sistemli bircok araca gore daha basit bir sistemdi ama kesinlikle etkili ve basariliydi.
  e30cu 2016-09-15 tarihinde yorumladı.
 • Ustelik bu havali sistemin sorunsuzlugu basarili. Hava borulari siferler valfler gibi temel bilesenler sistemi olusturuyor. Ustasini buldu mu her sorunun cozumu kplay. Ayrica bakim maliyetleri dusuk. Simdi bir range ya da touregin havali sistemi bozulsa 5000den acilis yapiliyor.
  e30cu 2016-09-15 tarihinde yorumladı.